Imunološki sustav čine stanice koje se nalaze posvuda po tijelu (neutrofilni leukociti, makrofagi, Kupfferove stanice u jetri, limfociti T i B itd), a na ključnim mjestima su organizirane u tkiva i organe kao što su limfni čvorovi, krajnici i slezena. Isto tako, važnu ulogu ima i timus ili prsna žlijezda, organ u kojem imunološki sustav uči razlikovati vlastita tkiva od tuđih. Dijelovi imunološkog sustava nisu povezani kao npr. dijelovi probavnog trakta ili krvožilnog sustava, već su organi i tkiva koja mu pripadaju strateški raspoređeni po cijelom tijelu.
Imunitet je svojevrstan interaktivni sustav između čovjeka i okoliša. Jednostavnije rečeno, ako imunološki sustav besprijekorno funkcionira nećemo oboljeti usprkos napadu različitih uzročnika, a isto tako nećemo imati alergijske reakcije, iako smo izloženi alergenima.
Zdrav imunološki sustav čini osnovni preduvjet za zdravlje čovjeka, kao i dug i kvalitetan život.
Ako je oslabljena aktivnost imunološkog sustava podložniji smo različitim infekcijama, dok njegova hiperaktivnost znači predispoziciju za alergije i tzv. autoimune bolesti (organizam reagira na vlastito tkivo).
Brojni su čimbenici koji mogu oslabiti funkcioniranje sustava obrane!
U prvom redu to su stres, iscrpljenost i kronični umor, zatim neprimjeren način prehrane uz smanjen unos pojedinih nutrijenata te vitamina, minerala i antioksidansa, kao i stil življenja s nedovoljno tjelesne aktivnosti, pušenje i sl.
Nadalje, u novijim istraživanjima i ispitivanjima tla je utvrđeno smanjenje količine minerala uslijed modernih metoda obrade tla i uzgoja biljaka pa je stoga i kvaliteta hrane značajno smanjena. Isto tako tijekom jesenskih i zimskih mjeseci je slabije dostupno voće i povrće iz organskog uzgoja, a u supermarketima kupujemo povrće i voće koje je dugo skladišteno prilikom čega se gubi velika količina vitamina i minerala.
Da biste osnažili obrambene snage organizma slijedite ove smjernice:
- Dovoljno sna i odmora
- Redovita fizička aktivnost
- Odgovarajuća prehrana koja zadovoljava potrebe organizma za vitaminima i mineralima
- U prvom redu: proteini (riba, meso, sir, jaja)
- Omega 3 masne kiseline (tuna, sjemenke, orašasti plodovi)
- Vitamini A, B6, C i E (voće i povrće intenzivnih boja)
- Minerali cink, selen, bakar, željezo
- Relaksacija i smanjenje stresa uz aktivnosti koje volite
- Biljni pripravci – biljke koje dokazano potiču imunitet: ehinacea, aloe vera, bazga, crni ribizl
- Vitaminsko-mineralni suplementi – konzultirajte se s liječnikom ili ljekarnikomkako biste izabrali kvalitetan pripravak
- Propolis, med, biljni i voćni čajevi (kamilica, lipa, šipak)
Izvor: www.amoic.hr